Details, Fiction and Badanie oct

Materiał prasowy

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka.

Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to badanie niezwykle bezpieczne. To sprawia, że również bez problemu kobiety w ciąży mogą mu się poddać i w żaden sposób nie zagraża to życiu dziecka.

Jest używane przed operacjami oczu oczu, takimi jak operacje zaćmy czy operacje na siatkówce, aby zaplanować i ocenić stan anatomiczny.

Wynik badania wskazuje ewentualne odchylenia od normy wzorcowej i umieszcza je na skali, na której wyodrębnione są trzy obszary:

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłMoi wieku.

Interpretacja wyników OCT jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy, ponieważ dane uzyskane z badania muszą być porównane z wynikami wzorcowymi.

Angio OCT to metoda obrazowania naczyń siatkówki oraz naczyniówki przy pomocy tomografu optycznego.

Wskazaniem do optycznej koherentnej tomografii oka są różne choroby siatkówki, jak np.: odwarstwienie siatkówki, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku w dotkniętym oku.

Nieinwazyjność badania OCT oka website sprawia, że powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko po zakończeniu czynności diagnostycznych. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że w wyniku podania kropli rozszerzających źrenice będą doświadczać zwiększonej wrażliwości na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, i ogólnego pogorszenia widzenia.

Badanie OCT oka umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o strukturach oka. Dzięki niemu można dokładnie określić grubość i strukturę każdej z warstw siatkówki, a także stwierdzić jej sposób ukrwienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *